logo



Prep roundup

Tribune Staff • Feb 9, 2018 at 12:43 AM

SL SWIM CELEBRATES SENIORS IN VICTORY

The Spring Lake boys swim and dive team celebrated senior night Thursday with a 104-80 victory over conference opponent Grand Rapids Christian.

Drew Fogel, Garrett Henning and Will Brown were honored as seniors in their final meet at the Spring Lake Aquatic Center. All three have appeared and scored significantly on Laker state teams over their years, including Spring Lake’s highest finish ever at the Division 3 state meet last season. In addition, all three seniors have found a place on the record board in individual events or relays.

Will Brown celebrated his final meet with a state-qualifying time in the 100 breaststroke, taking home the event title in 1 minute, 4.73 seconds.

Fogel took home an individual win in the 500 freestyle, clocking in at 5:03.37.

The three seniors teamed up with sophomore Joey Wachter to kick off the meet in style, taking first place in the 200 medley relay with a time of 1:42.59, coming in eight seconds ahead of second place.

Henning and Brown got another taste of gold in the 200 freestyle relay along with Cam Peel and K.J. Losee, coming in first with a time of 1:32.84.

Finally, Henning and Fogel added one final mark to their illustrious careers at Spring Lake, teaming up with Wachter and Peel to take down the Spring Lake Aquatic Center record in the 400 freestyle relay in 3:15.69.

Also adding event wins for the Lakers were Losee in the 200 freestyle (1:48.48), Wachter in the 50 freestyle (22.43) and Peel in the 100 freestyle (47.00).

GRAND HAVEN HOSTS CHAMPS ON SENIOR NIGHT

The Grand Haven boys swim and dive team hosted top-ranked West Ottawa on Thursday while celebrating their seniors. The Panthers got the best of the Bucs, 189-125.

A large crop of seniors has provided stalwart leadership for the Bucs as they rise to prominence in a loaded O-K Red Conference and Division 1 swimming scene. Matt Beals, Jordan Devries, Grant Ruster, Seth Roffey, Matt Fahey, Brigham Thornock, Mason Fritz, Garrett Wise and Adin Bohn all have laid down countless hours for the Grand Haven swim program. Included among them are conference scorers, state-meet qualifiers, state-meet scorers and school record holders.

Top-three finishes were tough to come by Thursday as the Panthers brought an incredible roster of talent to town. Fahey grabbed a rare event victory for the Bucs, taking home first place in the 500 freestyle in 5:07.52, ahead of fellow seniors Ball in third place with a time of 5:19.76 and Thornock in fourth at 5:23.38.

Fahey also anchored a second-place effort in the 200 freestyle relay alongside Nick Wilson, Brown and Eli Vandenbrand, coming in at 1:34.61.

Ruster, Fritz and Devries teamed up with Carter Brown for a second-place finish in the 200 medley relay with a time of 1:39.76.

Fritz continued his successful senior night with a runner-up finish in the 100 butterfly, coming in at 53.65.

Ruster concluded the Bucs’ evening with a second-place finish in the 100 backstroke, clocking in at 55.45.

HAVEN BOWLERS SPLIT WITH CALEDONIA

The Grand Haven boys and girls bowling teams took on O-K Red Conference-leading Caledonia on Wednesday at Starlite Lanes in Grand Haven.

The two Grand Haven squads would split their matchups, with the Buccaneer boys taking a 25-5 win and the girls falling to the Scots by a final score of 25-5.

On the boys’ side, the Buccaneers dropped the first Baker game (204-190), but bounced back to take the second game 242-172. The impressive bounce-back netted the Bucs a 432-376 win to enter the regular games with a 6-4 advantage.

Grand Haven would take Game 1 by a score of 978-846 and double up the Scots with a Game 2 score of 1,173 to 880.

The two-game showing was good enough for the Bucs to take the regular game points, 19-1, to secure a 25-5 series victory.

Logan Batka bowled a 481 series (225, 256) to fuel the Bucs, while Collin Prokopec added a 447 (201, 246). Jonathan Garland added a 439 (191, 248) and Maverick Green added a 435 (210, 225).

On the girls’ side, Grand Haven dropped both Baker games by scores of 189-165 and 202-146 to enter the regular games behind on the scoreboard 10-0.

In the regular games, the Scots held off a surging Grand Haven squad, taking Game 1 by a score of 794-695 and Game 2 by a score of 783-780.

The final regular game tally gave Caledonia a 1,577 to 1,475 win for a 25-5 series victory.

The Buccaneers grabbed five points due to head-to-head individual wins, with Abbie House and Alexis Thompson outscoring their opponent in the lineup in both games and Alexis Morgan taking a head-to-head win in Game 2.

Thompson rolled a 380 series (198, 182) to lead the Bucs, while House added a 307 series (149, 158).

The Bucs will be competing in the Mona Shores Invitational on Saturday at Sherman Lanes in Muskegon.

Both teams play at Starlite Lanes on Monday against the Rockford Rams.

GH SKI TEAMS CLOSE OUT REGULAR SEASON

The Grand Haven-Black River Co-op ski teams competed in their sixth and final varsity meet Tuesday at Cannonsburg Ski Area.

The Grand Haven boys took third in the slalom event with 62 points and sixth in giant slalom with 96 points.

In the slalom event, Mitchel Bosgraaf finished sixth overall with a time of 1 minute, 2.71 seconds; followed by Jack Hardebeck in 14th place with a time of 1:05.60; Harrison Landman in 19th place with a time of 1:07.86; and William Webster in 23rd place with a time of 1:09.68.

In the giant slalom event, Bosgraaf grabbed an 11th-place finish at 56.52. Landman finished 19th with a time of 57.80 and Ethan Brown placed in 26th place at 58.62.

The Grand Haven girls finished eighth in slalom with 125.5 points and ninth in giant slalom.

Eden Nykamp paced the Buccaneers in both disciplines, finishing 12th in the slalom with a time of 1:11.10 and sixth in the giant slalom with a time of 53.94.

“In both disciplines, Mitchel Bosgraaf and freshman Eden Nykamp lead the way for us,” said Grand Haven head coach Anna Braymer. “It was a beautiful night and we were really excited to have junior Harrison Landman competing for the first time this season and scoring for the boys' team. He placed 19th in both disciplines, stepping in for Duncan Elmer, who is absent this week.

“Both teams are excited to be headed to Division 1 regionals this upcoming week, especially because it is being held at their home hill at Cannonsburg.”

LAKER SKI TEAMS CRUISE TO FINISH LINE

The Spring Lake boys and girls ski teams were also competing at Cannonsburg on Tuesday with the Laker squads coming away with strong showings.

The Spring Lake boys finished third in the giant slalom with 77 points and fourth in the slalom with 68.5 points.

In the giant slalom, Colby Brown finished sixth (55.38 seconds), while Charlie Parker finished 10th (56.49). In the slalom, Brown finished ninth at 1:03.07; Parker placed 12th at 1:03.73; Connor Burke finished 21st at 1:08.17; and Griffin Phares finished 26th at 1:11.73.

The Spring Lake girls finished sixth in the slalom with 104 points and fifth in the giant slalom with 83 points.

In the slalom, Coco McKeough finished sixth with a time of 1:08.46; Erin Burke finished 28th at 1:16.76; Sydney Thompson placed 34th at 1:19.64; and Lilly Saunders placed 36th at 1:20.59. In the giant slalom, McKeough place seventh with a time of 54.79; Burke came in 21st with a time of 57.34; Saunders came in 22nd at 57.36; and Thompson came in 33rd at 1:00.19.

Recommended for You

    Grand Haven Tribune Videos